VTE Maletín

17.07.2023

Přírodní perla mikroregionu leží v okrese Šumperk v Olomouckém kraji. Projekt větrného parku se rodil několik let a nyní se nachází ve fázi zahájené stavební činnosti. Projekt odstartoval v roce 2012 a vyřizování stavebního povolení trvalo dlouhých 8 let. 

V současné době je výstavba větrných elektráren vnímána díky takzvanému zákonu OZE LEX 1 jako veřejný zájem a povolovací proces je možné zkrátit na přibližně 12 až 16 měsíců.

"Byla to dlouhá cesta, ale společně jsme to zvládli," Petr Pospěch - starosta Maletína.

Projekt VTE Maletín počítá se stavbou tří věží. Do projektu byl přizván partner společnost DECCI a.s. (JOIN VENTURE), společnost je jedním z předních provozovatelů FVE v ČR a má dlouholetou tradici na trhu s energetikou.


VTE Maletín s.r.o. 


  • Projekt tří věží 2,2MW se stavebním povolením


Obec Maletín dostala první platbu za větrné elektrárny na svém území

V malé obci na pomezí Pardubického a Olomouckého kraje probíhají přípravné stavební práce na vybudování tří větrných elektráren. Ostrý provoz je plánován na konec roku 2025. Obec ale už teď dostala první finanční bonus.

"Projekt se podařilo dotáhnout jen díky těsné spolupráci s obcí a pro mě je skutečně potěšením, že jsme mohli poslat na účet obce prvních přibližně dva a půl milionu korun. Je to naše filosofie, které se držíme i v dalších projektech. V místě, kde se lidé na věže dívají musí cítit, že za to dostávají pravidelně určitou protihodnotu," vysvětluje jednatel společnosti TCN energie Zdeněk Čadek.

"Ušli jsme společně dlouhou cestu a díky oboustranně korektní spolupráci jsme to společně dotáhli. Pro Maletín je projekt větrných elektráren vítaným zdrojem příjmů a investor chápe, že jsme na sebe vzali určitou zátěž, kterou je správné kompenzovat," dodává starosta Maletína Petr Pospěch.

Projekt větrných elektráren v Maletíně se rodil od roku 2012 a vyřizování stavebního povolení trvalo dlouhých osm let. "Prošlapávání" cesty v době, kdy v ČR neměly obnovitelné zdroje výroby elektřiny na růžích ustláno, bylo podle investora mimořádně složité.

"Bylo to takové dobývání se do silně zamčených dveří a nemít vedle sebe starostu obce a jeho podporu, tak kdo ví, jak by to dopadlo. Ale je to i výrazná zkušenost, ze které teď můžeme čerpat. Situace s obnovitelnými zdroji u nás se dramaticky změnila, změnilo se celé klima ve společnosti. Věřím, že díky společným projektům s obcemi můžeme přispět k jejich rozvoji. Možnost sdílení energie od poloviny příštího roku naše možnosti pak posune k rozvoji celých mikroregionů," vypočítává Zdeněk Čadek z TCN energie.

Obec Maletín už v současné době připravuje druhý projekt tzv. Maletín 2, kde se soukromým investorem uzavře společný podnik na vybudování a provoz VTE. Tento obchodní model přinese obci roční příjmy z jedné věže přibližně 3,5 milionu korun. Podobné projekty na principu společného podniku se postupně rozbíhají v řadě dalších obcí. Například ve Větrném Jeníkově či Dlouhé Brtnici na Vysočině.

Zdroj: ekonews.cz