Náměstkyně k větrným elektrárnám: Některé obce v kraji si říci nedají!

26.01.2024
Zdroj: Envatoelements
Zdroj: Envatoelements

Méně solidní firmy s větrníky se podle náměstkyně hejtmana- Hany Hajnové poznají i podle toho, že hodně "tlačí na pilu", aby získaly závazky, které jsou pro obce nevýhodné.

V minulosti nebyl Kraj Vysočina větrným elektrárnám nakloněn. Jeden z hlavních argumentů tehdy zněl, že by kazily ráz krajiny.

Jenže energetická krize, kterou spustila ruská agrese na Ukrajině, postoj kraje změnila."My teď hledáme cesty tam, kde to dává smysl, kde nejsou žádné konflikty v území," sdělila JL na tiskové konferenci Pirátů náměstkyně vysočinského hejtmana Hana Hajnová.

Doplnila, že se postupně v tomto ohledu naráží na překážku za překážkou. Klíč k jejich řešení má v některých případech v rukou kraj, jindy stát. Podle náměstkyně kraj nyní vidí největší problémy ve dvou místech.

"Je to distribuční soustava, protože my si třeba řekneme, že tu budeme chtít nějaké vyšší desítky instalací, ale zatím je bohužel nemáme kam připojit. A druhá věc jsou armádní limity," přiblížila pirátská náměstkyně.

Armádními myslela ochranná pásma dvou vojenských letišť. Jedno je v Náměšti nad Oslavou a druhé se nachází v Čáslavi. U těchto území by kraji nepomohla ani dohoda s dotčenými obcemi.

"To jsou pro nás perspektivně zajímavá území, ale v současné době vám na to armáda nevydá kladné stanovisko," pokračovala náměstkyně s tím, že hledají cesty.

Domnívá se, že území vhodná pro větrné elektrárny na Vysočině mají dobře zmapovaná a vytipována.Snaží se i spolupracovat s ministerstvem životního prostředí, které má za úkol vymezit místa, kde bude možný zrychlený povolovací proces.

"Teď to bude hodně v rukou státu, jaké dohody nebo ústupky se jim podaří vyjednat třeba s armádou, aby to bylo možné v nějakém rozumném čase," navázala náměstkyně.

Semináře a workshopy

Na obce v regionu se vrhají firmy, které nabízejí výstavbu větrníků. Některé jsou seriózní, jiné méně. Náměstkyně zmínila, že kraj pro obce kvůli tomu pořádá různé semináře, na co si mají dát pozor. Osobně chce v první polovině letošního roku objet okresy a nabízet obcím workshopy, zaměřené především na legislativu i na problematiku komunitní energie.Často se totiž setkává s případy, kdy do obcí přijede investor, který nabízí výstavbu větrníků. Tvrdí jim, že to budou mít skoro zadarmo, protože to bude v komunitní energetice.

"Pak, když se do té legislativy podíváte, tak zjistíte, že je to ještě velká hudba budoucnosti a takto to v současné chvíli nefunguje," vysvětlila Hajnová.

Podle ní méně solidní firmy hodně tlačí na pilu, aby získaly závazek, který je pro obec nevýhodný.

"To, že se třeba zavážou, že v příštích deseti letech nebudou jednat s nikým jiným. Už u toho bych velmi zbystřila a dávala si pozor a řekla: Dobře, my si vezmeme nějaký čas," upřesnila pirátská náměstkyně. Jsou však obce, které si říci nedají.

"My se můžeme snažit radit a apelovat, ale jsou obce, kterým to můžete říkat horem a dolem, a oni si to udělají po svém," připustila Hajnová.

Zdroj: Jihlavské listy.cz/Pavel Bajer, Petr Kuklan